Szukanie prawdziwej miłości to podróż przekształcająca, jednak zakłóca ją cały szereg psychologicznych przeszkód. ”Kochać” poszerza tradycyjny obszar psychoanalitycznej terapii par i bada metody terapeutycznego przepracowywania przeszkód na drodze do prawdziwej miłości.
Stawanie się tym, kim jesteśmy, to podróż nieodłącznie związana z relacjami. To poprzez zanurzenie się w trudnych i budzących strach tyglach, przekształcających jednak doświadczenia naszych intymnych relacji, odkrywamy swą prawdziwą naturę, stajemy się bardziej realni. W swojej książce Judith Pickering porównuje koncepcję stawania się w „O” Biona z miłością. Szuka ścieżek odchodzących od zamieszania związanego z byciem w relacji, a prowadzących bardziej do odkrywania prawdziwych relacji i stara się znaleźć lepsze drogi do bycia w związkach z innymi. Czyni to, zachęcając pary do cieszenia się rzeczywistą obecnością, człowieczeństwem, innością i wyjątkowością każdej osoby. Jednocześnie podaje w wątpliwość kierowanie do partnera oczekiwań podporządkowania się naszym oczekiwaniom, projekcjom, pragnieniom i powziętym z góry założeniom.
Pickering korzysta z materiału klinicznego, współczesnej psychoanalizy, wątków kulturowych zaczerpniętych ze świata mitologii i literatury oraz z bogactwa technik terapeutycznych dopasowanych do jej nowatorskiego podejścia do terapii par. Dzięki temu ”Kochać” będzie interesującą lekturą dla osób szkolących się w psychoanalizie, psychologii oraz terapii par i tych już praktykujących, a także dla wszystkich, którzy chcą być autentyczniejsi w swoich relacjach.
SPIS TREŚCI:
Czym jest miłość? James S. Grotstein
Podziękowania
CZĘŚĆ I – KOCHAĆ
Preludium – zastrzelić albatrosa
Wprowadzenie: kwestia prawdziwej miłości?
Rozdział 1 – Wiele twarzy miłości
Rozdział 2 – Małżeństwo odmienności i altruizmu
Rozdział 3 – Relacje podmiotowe
Rozdział 4 – Zakochanie, egzogamiczna inicjacja
CZĘŚĆ II – ŚCIEŻKA MIŁOŚCI: ŚCIEŻKA PEŁNA PRZESZKÓD
Rozdział 5 – Lecząca miłość
Rozdział 6 – Niesamowite wybory miłości
Rozdział 7 – Zasłony projekcji
Rozdział 8 – Różne konfiguracje w relacjach
Rozdział 9 – Zazębiające się sceny: dręczące dziedzictwo
Rozdział 10 – Gabinet luster
Rozdział 11 – Narcyzm Echa
Rozdział 12 – Progi: Zamek Sinobrodego
Rozdział 13 – Nie odwracaj się: Orfeusz i Eurydyka
CZĘŚĆ III – PRZEKSZTAŁCENIA W MIŁOŚCI
Rozdział 14 – Egzogamia: mariaż wszystkich miłości
Rozdział 15 – Obrazoburcza radość
Rozdział 16 – Laetitia, żywotność i miłość
Rozdział 17 – Alétheia: stawanie się w miłości
Bibliografia
Indeks
„Książka Judith Pickering jest całościowym, budzącym podziw, dopełniającym i pełnym erudycji opracowaniem najważniejszego tematu, jakiego kiedykolwiek doświadczamy i przed jakim stajemy.”
James S. Grotstein (1925-2015)- psychiatra, psychoanalityk. Badacz i popularyzator teorii Melanie Klein oraz Wilfreda Biona, autor licznych publikacji im poświęconych. „Czym jest miłość?”, wprowadzający tekst do książki Judith Pickering jest jedną z ostatnich jego publikacji.
„To książka napisana z pasją. Judith Pickering rozumie istotę autentycznej miłości w relacji. Opracowuje kwestie jej fundamentalnych elementów – odmienności i empatii – odnosząc je do wielu rodzajów dynamiki w parach. Czerpie z głównych idei psychoanalizy, przeplatając je odniesieniami do filozofii, literatury, mitów, religii i innych dziedzin. Tworzy w ten sposób bogato tkany gobelin, który jest pełen erudycji a jednocześnie przystępny. Ta książka spodoba się wielu osobom: zarówno tym obeznanym z psychoanalizą jak i tym, którzy się nią nie zajmują”.
Mary Morgan, psychoanalityczka i psychoanalityczna terapeutka par, nauczycielka i superwizorka przez lata związana z Tavistock Relationships. Autorka podręcznika do psychoanalitycznej pracy z parami „Stan umysłu pary” oraz licznych artykułów. Prowadzi praktykę prywatną w Londynie, szkoli i superwizuje na całym świecie w tym w Polsce, honorowa członkini Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychoanalitycznej.
„Judith Pickering opisuje uniwersalną pogoń za prawdziwą miłością, która, jeśli się ją znajdzie – jak pisze autorka – ma przekształcający wpływ na nasze odkrywanie prawdy o tym, kim jesteśmy. Z iście encyklopedycznym zacięciem Pickering bada wielorakie rozumienie miłości: w literaturze, także klasycznej, w mitologii i kulturze; skupia się jednak na perspektywie psychoanalitycznej, szczególnie tej reprezentowanej przez Wilfreda Biona.
Dzięki temu niniejsza książka staje się niezwykle bogatym i praktycznym przewodnikiem po teorii i praktyce pracy psychoanalitycznej z parami będącymi w bliskich związkach, w tych relacjach, w których przede wszystkim szukamy prawdziwej miłości”.
Stanley Ruszczynski, psychoanalityk i psychoanalityczny terapeuta par, nauczyciel i superwizor, autor licznych publikacji poświęconych pracy z parami oraz terapii indywidualnej. Aktualnie prowadzi praktykę prywatną w Londynie, wcześniej był związany z Kliniką Tavistock i Portman oraz Tavistock Relationships. Od wielu lat jest zaangażowany w szkolenie i superwizowanie osób pracujących psychoanalitycznie z parami w Polsce, honorowy członek Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychoanalitycznej.