Stan umysłu pary. Psychoanalityczna terapia par - Wydawnictwo Fundament
Informujemy, ze od 1 do 30 sierpnia 2021 nasza księgarnia jest nieczynna. Po nasze ksiązki zapraszmy do Księgarni Terapeutycznej i GWP. Od 30 sierpnia zapraszamy ponownie.
Cena katalogowa: 59 zł
Redakcja: Magdalena Foland- Kugler (red.jęz.), Rafał Milewski (red.nauk.)
Tłumaczenie: Julia Jastrzębska, Iwa Magryta-Wojda, Barbara Suchańska
Oprawa: miękka
Ilość stron: 392
Wymiary: 135 x 205 mm
OPIS I SPIS TREŚCI
OD AUTORA
RECENZJE

Książka Mary Morgan to długo oczekiwana publikacja skierowana do praktykujących terapeutów, osób szkolących się i szkolących innych w dziedzinie psychoanalizy i psychoanalitycznej terapii zarówno par, jak i pacjentów indywidualnych.

Opisuje ona model psychoterapii par stosowany w klinice Tavistock Relationships, szczególnie jego aspekty techniczne takie jak:
jak prowadzić konsultacje,
setting analitycznej terapii par,
praca w koterapii,
przeniesienie i przeciwprzeniesienie w terapii par,
analiza systemu projekcyjnego w parze,
konstruowanie i rodzaje interpretacji w terapii pary,
proces kończenia terapii pary;

oraz aspekty teoretyczne takie jak:
nieświadomy wybór partnera i dopasowanie partnerskie,
nieświadome fantazje i świadome przekonania w parze,
narcyzm i zdolność pary do dzielenia przestrzeni psychicznej,
seks, relacja seksualna pary, utrata pożądania,
cele analitycznej terapii par.

Każdy rozdział książki jest bogato ilustrowany przykładami z praktyki klinicznej autorki.


Spis treści:

Wstęp

Stan umysłu pary

Rozdział 1. Psychoanalityczne rozumienie relacji pary. Przeszłość, teraźniejszość i przyszłość.

Rozdział 2. Proces konsultacyjny

Rozdział 3. Angażowanie pary w terapię i ustanawianie settingu analitycznego pary

Rozdział 4. Nieświadoma fantazja, wspólna nieświadoma fantazja i wspólna obrona, nieświadome przekonania, świadoma fantazja

Rozdział 5. Przeniesienie, przeciwprzeniesienie oraz żywy świat wewnętrzny pary

Rozdział 6. Identyfikacja projekcyjna i system projekcyjny pary

Rozdział 7. Narcyzm i dzielenie przestrzeni psychicznej

Rozdział 8. Rozwój psychiczny pary, płeć biologiczna, płeć psychologiczna i seksualności

Rozdział 9. Interpretacja

Rozdział 10. Zakończenia i cel terapii pary

Bibliografia

 

Ze wstępu Mary Morgan:

„Pierwszy rozdział traktuje o podejściu teoretycznym opracowanym w Tavistock Relationships.

W drugim rozdziale przyglądam się kluczowym według mnie elementom psychoanalitycznej konsultacji i diagnozy par. Są to: zapewnienie pomieszczania, sformułowanie wstępnego rozumienia problemu w relacji oraz ocena możliwości skorzystania przez daną parę z tego rodzaju terapii wraz z oceną ryzyka.

Pacjenci często wykazują ambiwalencję wobec podjęcia psychoanalitycznej terapii par – jedna z osób może nie chcieć pomocy, pojawia się lęk o przetrwanie relacji i całej rodziny. partnerzy niepokoją się, co będzie oznaczała dla nich sarna terapia. Opisuję ten proces w rozdziale trzecim. Pokazuję również, jak stworzyć setting analityczny pary, w którym może odbywać się terapia. Przedstawiam ramę opracowaną przez Tavistock Relationships i model koterapii. W tym sensie rozdziały 2 i 3 stanowią zestaw wskazówek do rozpoczynania pracy z parą.

W rozdziale czwartym koncentruję się wokół pojęć nieświadomej fantazji, wspólnej nieświadomej fantazji, nieświadomych przekonań i świadomych fantazji. Opisuję każde z nich oraz ich użyteczność w kontekście
myślenia o relacji pary i pracy z parą.

W rozdziale piątym badam obszar przeniesienia i przeciwprzeniesiania w pracy z parami. Wprowadzam też zagadnienie żywego świata wewnętrznego pary i sposobu, w jaki terapeuta może do niego dotrzeć za pomocą doświadczania kontaktu z parą w gabinecie. Ilustracja kliniczna pomaga zrozumieć ideę gromadzenia przeniesienia. Pojawia się też wątek pracy zarówno z „relacją przeniesieniową w parze”, jak i „przeniesieniem i przeciwprzeniesieniem w relacji terapeutycznej”.

Rozdział szósty traktuje przede wszystkim o głównych pojęciach, kluczowych w pracy z parami, czyli o identyfikacji projekcyjnej i systemie projekcyjnym pary. Nie wszystkie systemy projekcyjne funkcjonują tak samo. Podkreślam tu, jak istotne jest rozpoznanie ich charakteru. Piszę też w tym miejscu o nieświadomym wyborze partnera i dopasowaniu partnerskim.

W rozdziale siódmym przyglądam się narcyzmowi i zdolności pary do dzielenia przestrzeni psychicznej, co bywa zarówno codziennym problemem, jak i zaburzeniem

David Scharff, M.D., International Psychotherapy Institute – prezes sekcji do spraw psychoanalizy par i rodzin International Psychoanalytic Association
„Książka Mary Morgan to rzadki dar i bez wątpienia lektura obowiązkowa dla każdego psychoanalitycznego terapeuty par. Morgan udało się w tym jednym tomie w przystępnej formie zawrzeć praktyczne wskazówki, jak prowadzić terapię. Pisze o tym z perspektywy ogromnej wiedzy, jaką gromadziła przez lata, badając obszar trudności zgłaszanych przez pary w gabinecie, pomagania im oraz szkolenia licznych kolegów i studentów. Publikacja ta porusza pełną gamę wątków – od rozpoczynania do kończenia oraz od teorii do praktyki. Treść jest przy tym jasna i klarowna, a równocześnie zachwyca mądrością i dopracowaniem”.

Stanley Ruszczynski, psychoanalityk (British Psychoanalytic Association) – konsultant i psychoterapeuta dorosłych, a także dyrektor kliniczny Portman Clinic w latach 2005-2016.
„Mary Morgan wspaniale przedstawiła kluczowe dla psychoanalizy koncepcje w świetle ich znaczenia dla badania i rozumienia nieświadomych podwalin intymnej relacji pary. Pokazała też, jak przyjmowana przez terapeutę par postawa psychoanalityczna, postawa, jak pisze autorka, oparta o przyjęcie „stanu umysłu pary”, tworzy w relacji przeniesieniowo-przeciwprzeniesieniowej setting terapeutyczny, w ramach którego para może doświadczyć zmiany, a także zrozumieć i zmodyfikować antyrozwojową dynamikę swojego związku… Nareszcie mamy podręcznik psychoanalitycznej psychoterapii par”.

Susanna Abse, była dyrektor obecnie starszy wykładowca, Tavistock Relationships, – współredaktorka serii: The Library of Couple and Family Psychoanalysis.
„Pomysł stworzenia tej książki powstał kilka lat temu, więc na ukazanie się jej drukiem trzeba było długo czekać. Zdecydowanie było warto. Jestem przekonana, że wkrótce zyska ona miano klasycznego tekstu”.

Wydajemy książki pomocne klinicznie
Oficyna Wydawnicza FUNDAMENT