Jako wydawcy żyjący w płynnej, zmieniającej się rzeczywistości poszukujemy fundamentów – niepodważalnych prawd, które trudno zrelatywizować czy odrzucić. W psychologii to prawie niemożliwe. A jednak formuła Rogera Money Kyrle’a (1971) mówiąca, że „pierś jest dobra, para kreatywna, a śmierć nieuchronna” pokazuje właśnie takie trzy fundamenty, zwane przez autora „faktami życia”.
Pierwszy fakt odnosi się do rzeczywistości zależności każdego człowieka jako niemowlęcia od matki, tego że rodzimy się w relacji i do relacji – nie jesteśmy samotnymi wyspami, a bez relacji zginęlibyśmy (przynajmniej na początku).
Drugi fakt odsyła nas do źródeł. Mówi, że u naszych początków jest związek rodziców i ich kreatywny stosunek, że powstajemy w wyniku relacji pary. Jak napisał inny psychoanalityk: „Idea pary łączącej się po to, by począć dziecko jest kluczowa dla naszego życia psychicznego – niezależnie od tego, czy do niej dążymy, sprzeciwiamy się jej, zdajemy sobie sprawę, że z niej się wywodzimy, zaprzeczamy jej, rozkoszujemy się nią czy jej nienawidzimy” (Britton, 2000).
Trzeci fakt życia czyli nieuchronność starzenia się i śmierci – to, że rzeczy nie będą trwały wiecznie, otwiera nas na tymczasowość jako fundamentalny wymiar wszystkich naszych doświadczeń od początku życia.
„Fakty życia” są trudne do zaakceptowania, wierzymy jednak, że – świadomość piersi jako dobrego obiektu, poznanie rodzicielskiego stosunku jako czegoś twórczego i doświadczanie własnej śmiertelności, stwarzają podwaliny dla zdrowego rozwoju psychologicznego. A zaprzeczanie im, zagraża rzeczywistości oraz autentyczności ludzkiego doświadczenia.
Jako wydawcy chcemy pomóc czytelnikom stanąć twarzą w twarz z faktami życia uznając, że ich akceptacja jest drogą do głębszego i prawdziwszego przeżywania swojej obecności na świecie.