O nas - Wydawnictwo Fundament
Informujemy, ze od 1 do 30 sierpnia 2021 nasza księgarnia jest nieczynna. Po nasze ksiązki zapraszmy do Księgarni Terapeutycznej i GWP. Od 30 sierpnia zapraszamy ponownie.

O NAS

FUNDAMENTY

Jako wydawcy żyjący w płynnej, zmieniającej się rzeczywistości poszukujemy fundamentów – niepodważalnych prawd, które trudno zrelatywizować czy odrzucić. W psychologii to prawie niemożliwe. A jednak formuła Rogera Money Kyrle’a (1971) mówiąca, że „pierś jest dobra, para kreatywna, a śmierć nieuchronna” pokazuje właśnie takie trzy fundamenty, zwane przez autora „faktami życia”.

 

PIERWSZY FAKT

Pierwszy fakt odnosi się do rzeczywistości zależności każdego człowieka jako niemowlęcia od matki, tego że rodzimy się w relacji i do relacji – nie jesteśmy samotnymi wyspami, a bez relacji zginęlibyśmy (przynajmniej na początku).

DRUGI FAKT

Drugi fakt odsyła nas do źródeł. Mówi, że u naszych początków jest związek rodziców i ich kreatywny stosunek, że powstajemy w wyniku relacji pary. Jak napisał inny psychoanalityk: „Idea pary łączącej się po to, by począć dziecko jest kluczowa dla naszego życia psychicznego – niezależnie od tego, czy do niej dążymy, sprzeciwiamy się jej, zdajemy sobie sprawę, że z niej się wywodzimy, zaprzeczamy jej, rozkoszujemy się nią czy jej nienawidzimy” (Britton, 2000).

TRZECI FAKT

Trzeci fakt życia czyli nieuchronność starzenia się i śmierci – to, że rzeczy nie będą trwały wiecznie, otwiera nas na tymczasowość jako fundamentalny wymiar wszystkich naszych doświadczeń od początku życia.

„Fakty życia” są trudne do zaakceptowania, wierzymy jednak, że – świadomość piersi jako dobrego obiektu, poznanie rodzicielskiego stosunku jako czegoś twórczego i doświadczanie własnej śmiertelności, stwarzają podwaliny dla zdrowego rozwoju psychologicznego. A zaprzeczanie im, zagraża rzeczywistości oraz autentyczności ludzkiego doświadczenia.

Jako wydawcy chcemy pomóc czytelnikom stanąć twarzą w twarz z faktami życia uznając, że ich akceptacja jest drogą do głębszego i prawdziwszego przeżywania swojej obecności na świecie.

Wydajemy książki pomocne klinicznie
Oficyna Wydawnicza FUNDAMENT