Anna Czownicka recenzuje "Niekończące się pytanie" - Wydawnictwo Fundament
Informujemy, ze od 1 do 30 sierpnia 2021 nasza księgarnia jest nieczynna. Po nasze ksiązki zapraszmy do Księgarni Terapeutycznej i GWP. Od 30 sierpnia zapraszamy ponownie.
Anna Czownicka recenzuje “Niekończące się pytanie”
Dodano: 10.12.2021

  „Być może ta książka może pomóc przywrócić kamień węgielny psychoanalizy na jego właściwe miejsce” – tą myślą Christopher Bollas kończy swoją książkę Niekończące się pytanie. Ta fizycznie niewielka praca w rzeczywistości zawraca nas do wielkiego dzieła Freuda, jakim jest teoria nieświadomego umysłu, która leży u podstaw całej psychoanalizy, zarówno teorii, jak i metody psychoanalitycznej. Nie ujmując niczego dorobkowi psychoanalizy od czasów jej powstania, Bollas przypomina nam, że sercem psychoanalizy pozostaje nieświadomość, a podstawą metody psychoanalitycznej –  zasada swobodnych skojarzeń pacjenta, której analityk wychodzi naprzeciw własną, swobodnie błądzącą uwagą. Zarazem wykracza on poza to, co było w centrum uwagi Freuda – niezaakceptowane, wyparte do nieświadomości myśli, impulsy i uczucia człowieka, źródło jego neurotycznych cierpień i objawów.

Bollas skupia się na innej stronie nieświadomości,  nawiązującej do Freudowskiej pracy marzenia sennego i analizy swobodnych skojarzeń, i rozwija tę koncepcję w kontekście terapii analitycznej. Ukazuje nam wszechobecną, nieświadomą pracę,  jaka nieustannie toczy się w umyśle podmiotu, konstruując głęboką wiedzę człowieka o sobie w relacji z innymi podmiotami i ze światem zewnętrznym. Podkreśla ludzką potrzebę ciągłego poszukiwania wyrazu dla siebie samego, dla własnego, indywidualnego, niepowtarzalnego doświadczenia. Nadaje szczególną rangę pytającej funkcji nieświadomości, która sprawia, że człowiek nieustannie nieświadomie zadaje sobie pytania i szuka na nie w sobie odpowiedzi, przy czym znalezione odpowiedzi, pobudzając wewnątrzpsychiczną ciekawość, generują kolejne nieświadome pytania. W kontekście terapii analitycznej, Bollas pokazuje, że dobra jakość terapii analitycznej zależy od zdolności analityka, by pozwolić własnej nieświadomości zaangażować się w nieświadomą pracę pacjenta, dzięki czemu może mieć miejsce głęboka, nieświadoma praca wewnątrz pary analitycznej.

Niekończące się pytanie jest napisane prostym, przemawiającym do wyobraźni językiem, wolnym od psychoanalitycznego żargonu, co sprawia, że każdy może ją czytać i zrozumieć ideę przekazaną przez autora: wykształcony analitycznie czytelnik, który zapewne poczuje ulgę, nie musząc przekładać skomplikowanego języka teorii na własne doświadczenie, i doceni świeżość spojrzenia autora na psychoanalizę; terapeuta innej orientacji teoretycznej, chcący zrozumieć i poczuć istotę podejścia analitycznego; każdy, niezależnie od profesjonalnego przygotowania, kto jest zainteresowany głębokim, psychicznym życiem jednostki ludzkiej. Wyjątkowy atut tej książki stanowi materiał kliniczny w postaci dosłownych zapisów sesji psychoanalitycznych z trzema pacjentkami, opatrzonych szczegółowym, autorskim komentarzem Bollasa. Pozwala to przyjrzeć się z bliska, niemal od wewnątrz, przebiegowi sesji i procesowi analitycznemu, opartemu na wspólnej, analitycznej, nieświadomej pracy pacjenta i terapeuty. Nadaje to książce Bollasa wybitny wręcz walor dydaktyczny, przywracając, jak chciałby autor, swobodnym skojarzeniom i opartej na nich pracy analitycznej właściwe im miejsce.

Anna Czownicka, psychoanalityczka, tłumaczka oraz redaktorka naukowa “Niekończącego się pytania”.

Książka do kupienia w naszej księgarni

Komentarze:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wydajemy książki pomocne klinicznie
Oficyna Wydawnicza FUNDAMENT