Posłuchajmy pary. Nowe kierunki w terapii par i rodzin - Wydawnictwo Fundament
Informujemy, ze od 1 do 30 sierpnia 2021 nasza księgarnia jest nieczynna. Po nasze ksiązki zapraszmy do Księgarni Terapeutycznej i GWP. Od 30 sierpnia zapraszamy ponownie.
Cena katalogowa: 65,00 zł
Redakcja: Rafał Milewski (red.nauk.), Magdalena Foland-Kugler (red. język.)
Tłumaczenie: Marta Kruszyńska-Mąka, Iwa Magryta-Wojda, Małgorzata Rutkowska, Maja Raczyńska-Ścigaj
Oprawa: Miękka ze skrzydełkami
Ilość stron: 416
Wymiary: 135x205
ISBN: 978-83-961260-8-5
EAN: 9788396126085
Tytuł oryginalny: Engaging Couples. New Directions in Therapeutic Work with Families
Rok wydania: 2022
Autor: Andre Balfour, Christopher Clulow, Kate Thompson
Numer wydania: I
OPIS I SPIS TREŚCI
OD AUTORA
RECENZJE

Oddajemy w Państwa ręce psychoanalityczny przewodnik po życiu rodziny, w którym terapeuci pracujący w Tavistock Relationships opisują nowe metody skutecznego wspierania par na różnych etapach ich rozwoju.

  • Pokazują nam, jak pracują podczas: grupowej terapii par, jak wygląda terapia pary w leczeniu depresji, a jak terapia psychoseksualna.
  • Dostajemy wgląd w terapię pary rodziców adopcyjnych, a także terapię pary osób z demencją i wiele innych.
  • Każda z omawianych metod jest bogato ilustrowana inspirującymi fragmentami psychoterapii związków hetero i homoseksualnych.

Publikację wydano z okazji 70-lecia Tavistock Relationships, ośrodka, który  powstał w odpowiedzi na kryzys relacji rodzinnych po II Wojnie Światowej. W związku z niepokojami ostatnich lat, pary i rodziny coraz częściej zgłaszają się do gabinetów psychoterapii chcąc od innej strony i w pogłębiony sposób zaangażować się w pracę nad swoją relacją – jednym z fundamentalnych obszarów życia.

SPIS TREŚCI
Każdemu rozdziałowi towarzyszy komentarz, zapraszamy do zapoznania się ze spisem treści:

  1. Bycie parą. Perspektywy psychoanalityczne
    Andrew Balfour, Mary Morgan
    Komentarz do rozdziału 1 – David Hewison
  2. Gdy w parze pojawia się dziecko
    Christopher Clulow
    Komentarz do rozdziału 2 – Marguerite Reid
  3. Wspólna adopcja
    Julie Humphries, Krisztina Glausius
    Komentarz do rozdziału– John Simmonds
  4. Praca z parami w grupie
    Lucy Draper
    Komentarz do rozdziału 4 – Philip A.Cowan i Carolyn Pape Cowan
  5. Porozmawiajmy o seksie
    Marian O’Connor
    Komentarz do rozdziału 5 – Janice Holler
  6. Zastosowanie terapii pary w leczeniu depresji
    Kate Thompson
    Komentarz do rozdziału 6 – Jeremy Holmes
  7. Terapia pary oparta na mentalizacji
    Viveka Nyberg, Leezah Hertzmann
    Komentarz do rozdziału 7 – Stanley Ruszczynski
  8. Praca z przemocą w parach
    Anthea Benjamin, Parmjit Chalal, Steve Mulley, Antonia Reay
    Komentarz do rozdziału 8 – Damian McCann
  9. Pęknięty kontener. Praca z parami w sytuacjach okołorozstaniowych
    Avi Shmueli
    Komentarz do rozdziału 9 – Christopher Vincent
  10. Wspólne życie z demencją
    Andrew Balfour, Liz Salter
    Komentarz do rozdziału 10 – Jane Garner

„W książce tej rzucamy wyzwanie redukcjonistycznemu podejściu w usługach na rzecz zdrowia psychicznego. Przykładem może tu być przepaść, jaka dzieli opiekę zdrowotną skierowaną do dzieci od skierowanej do dorosłych. Taki podział przyczynia się do zanegowania roli relacji w leczeniu chorób somatycznych i depresji, ponadto ogranicza możliwości wzmacniania środowiska dzieci i osób starszych znajdujących się na krańcu cyklu życia. Posłuchajmy pary. Nowe kierunki w terapii par i rodzin proponuje nowe podejście do kluczowych tematów współczesnego życia rodzinnego: depresji, życia z chroniczną chorobą, konfliktów między rodzicami oraz przemocy domowej, że wymienię tylko niektóre. Będziemy patrzeć na nie przez pryzmat relacji rozumianej jako fundament naszego życia, jako najistotniejszy ze wszystkich kapitał społeczny.

[…] W jakimś stopniu wszyscy mamy do czynienia z trudnościami w naszych związkach, co terapeuci par doskonale znają ze swojej codziennej pracy. Te konflikty mogą również zostać rozegrane w obrębie usług zdrowia psychicznego, gdzie rywalizacja o środki stanowi chleb powszedni. Ryzykując dołączenie do wrzawy wokół dominacji nurtów terapeutycznych, książka ta opisuje, używając przykładów z różnych kontekstów, relację pary jako niezwykle istotny obszar interwencji. Jest to obszar międzypokoleniowej transmisji zdrowia psychicznego i powinien znaleźć się w czołówce oddziaływań terapeutycznych, w centrum myślenia o zdrowiu i opiece społecznej na przestrzeni całego życia, od kołyski po grób. Jak można zobaczyć, badania i dowody kliniczne są obecnie jednoznaczne – interwencje adresowane do par dają szansę na uwolnienie dorosłych z niszczących, powtarzalnych cykli oraz stwarzają możliwość przekształcenia psychologicznego dziedzictwa następnych pokoleń.”

Andrew Balfour, Christopher Clulow, Kate Thompson
redaktorzy tomu

 

„Terapia problemów psychicznych występujących w parze okazuje się być jedną z najskuteczniejszych metod interwencji psychologicznej. Ta książka orientuje klinicystę na niuanse i wyzwania terapii par, a także znakomicie podsumowuje kliniczne osiągnięcia kilku pokoleń specjalistów. Stworzyli oni unikalną i znakomitą tradycję myślenia o tym, że  zmianę w jednostce może inicjować podejmowanie problemów pary. Jest to klejnot, który powinien dumnie zajmować miejsce na półce każdego klinicysty”.

Professor Peter Fonagy OBE, Dyrektor Instytutu Psychologii i Nauk o Języku, na University College London, dyrektor Anna Freud National Centre for Children & Families, doradca kliniczny w zakresie zdrowia psychicznego dzieci przy Narodowym Funduszu Zdrowia w Anglii.

„Tavistock Relationships od ponad 70 lat zajmuje wiodące miejsce w obszarze opieki zdrowotnej adresowanej do par. Ta wspaniała książka, napisana przez niektóre z gwiazd psychoanalizy par, umożliwia niezwykły wgląd w pionierską pracę tej znakomitej instytucji. Każdy, kogo interesuje promowanie zdrowia psychicznego i dobrostanu par oraz rodzin odniesie wielką korzyść z tej publikacji”.

Profesor Dr Estela Welldon, Założycielka oraz Honorowa Przewodnicząca International Association for Forensic Psychotherapy

„Posłuchajmy pary” to niezwykle zajmująca książka. Proponuje klinicyście dzieło bogato utkane z historii, nauki i sztuki psychoanalitycznej terapii par, praktykowanej i badanej przez prawdopodobnie najznakomitszych terapeutów par w anglojęzycznym analitycznym świecie. Od teorii do praktyki, od rodzicielstwa do starości, ta książka bada wiele kwestii, z jakimi spotykają się terapeuci par. To niezbędna lektura dla wszystkich analitycznych terapeutów par, czy to nowicjuszy, czy weteranów”.

David Scharff, współzałożyciel International Psychotherapy Institute oraz przewodniczący Couple and Family Psychoanalysis Committee w International Psychoanalytic Association.

Wydajemy książki pomocne klinicznie
Oficyna Wydawnicza FUNDAMENT